Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe regulowane ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kontrole wykupienia Ubezpieczenia OC prowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Ubezpieczenie AC – ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, obejmujące ochroną ubezpieczeniową pojazd wraz z wyposażeniem wyszczególnionym we wniosku. Ubezpieczeniem obejmowane są pojazdy zarejestrowany w Rzeczpospolitej Polskiej stosownie do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Ubezpieczenie AC może obejmować ochroną od szkód powstałych m.in. na skutek:
- nagłego działania siły mechanicznej w chwili zetknięcia z innym pojazdem, osobami, zwierzętami lub innymi przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu,
- uszkodzenia przez osoby trzecie, w tym w wyniku dewastacji,
- pożaru,
- wybuchu,
- uderzenie pioruna oraz następstw uderzenia pioruna (np. przepięć),
- upadku statku powietrznego,
- huraganu,
- zatopienia,
- deszczu nawalnego,
- gradu,
- powodzi,
- lawiny,
- osuwania się i zapadania ziemi,
- nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz lub wewnątrz pojazdu,
- samoistnego otwarcia pokrywy przedniej silnika lub bagażnika,
- użycia pojazdu w związku z koniecznością ratowania życia lub zdrowia ludzkiego.
- kradzieży,
- kradzieży wyposażenia podstawowego pojazdu,
- rabunku (rozboju),
- kradzieży wyposażenia dodatkowego pod warunkiem opłacenia dodatkowej składki,
- mechanicznego uszkodzenia zamków w wyniku próby kradzieży lub włamania.
Poszczególny Ubezpieczyciele indywidualnie definiują w OWU AC (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zakres zdarzeń objętych ochronie lub też wskazują listę zdarzeń wyłączonych z ochrony.
Poniżej lista najważniejszych parametrów wyznaczających zakres ochrony Ubezpieczyciela:
Zakres terytorialny ubezpieczenia AC – standardowo jest to terytorium RP, ale również obowiązywać może poza jej granicami (opcja ujęta w cenie ubezpieczenia lub tez wymagająca dokupienia).
Udział własny – jego wprowadzenie może zmniejszyć składkę ale jednocześnie oznacza również, iż w przypadku szkody ustalony procent wartości szkody/ lub ustalona wartość kwotowa pomniejszy wypłatę odszkodowania.
Franszyza redukcyjna – pomniejszenie wartości wypłacanego odszkodowania nie powiązane wprost z wartością szkody (w odróżnieniu do udziału własnego). Z góry określona wartość procentowa sumy ubezpieczenia lub kwotowa.
Franszyza integralna – wyznacza poziom szkody, poniżej którego odszkodowanie nie jest wypłacane.
Amortyzacja części – Ubezpieczyciel podczas ustalania wartości odszkodowania będzie brał pod uwagę fakt zużycia części wynikający z eksploatacji pojazdu. W OWU AC wskazywana jest tabela amortyzacji wskazująca wartość procentowego pomniejszenia odszkodowania w zależności od wieku pojazdu. Ubezpieczyciele mogą wprowadzać opcję wykupienia amortyzacji , tj. nie stosowania wspomnianego mechanizmu przy wyznaczaniu wartości odszkodowania.
Zakres zdarzeń oraz powyżej wskazane parametry wpływają wprost na cenę ubezpieczenia, stąd też wielce istotnym jest aby nie jedynie w oparciu o ceną dokonywać wyboru oferty ubezpieczenia AC!