OC w życiu prywatnym

Hasło OC przywodzi na myśl tylko jedno skojarzenie: ubezpieczenie samochodu. Czy słusznie? Niekoniecznie.

Ubezpieczenie OC jest normą wśród polskich kierowców (obowiązek jego posiadania wynika wprost z przepisów prawa), ale w innych sytuacjach i grupach zawodowych też wykupuje się taką polisę, np. OC lekarza, czy architekta.

Warto pamiętać, że to ubezpieczenie potrafi przyjąć różne postaci, ale w każdej z nich jest bardzo ważne i potrzebne.

Standardowo to ryzyko znajduje się np.  w ubezpieczeniu ubezpieczenia mieszkania lub podróży, ale zakres ochrony i sumy ubezpieczenia są wyższe w momencie, kiedy to ubezpieczenie jest kupowane jako samodzielny produkt.

Co to jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód osobowych lub rzeczowych, wyrządzonych osobom trzecim. Ochrona obejmuje wszystkich domowników, a także zwierzęta domowe, i działa na terenie całego świata.

W praktyce chodzi m. in. o zalane mieszkania sąsiada, zniszczenie towarów lub innego mienia, wybicie szyby przez dziecko czy nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu w wyniku potrącenia pieszego np. podczas jazdy na rowerze.

Przykłady można mnożyć, ale nie chodzi tu o ich rozpisywanie, a o wskazanie w jakich sytuacjach taka ochrona może się przydać. A jak widać, są to zwykłe czynności (jak jazda na rowerze) i sytuacje życiowe.

Mając to na uwadze chcielibyśmy przedstawić produkt, który swoim zakresem obejmuje, w zależności od wyboru Polskę lub cały świat, a suma ubezpieczenia sięga 200 000 zł.

 

Kup ubezpieczenie OC
w Życiu prywatnym

 

Co jest ubezpieczone w ramach polisy OC w życiu prywatnym?

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody związane m.in. :

  1. w związku użytkowaniem oraz posiadaniem roweru
  2. z opieką nad małoletnimi dziećmi oraz innymi członkami rodziny
  3. z posiadaniem i użytkowaniem lokalu lub budynku mieszkalnego
  4. z posiadaniem zwierząt domowych i sprawowaniem nad nimi opieki
  5. z rekreacyjnym uprawianiem sportu
  6. z użytkowaniem oraz posiadaniem sprzętu pływającego bez napędu mechanicznego (łodzie wiosłowe, kajaki wodne, rowery wodne, pontony, deski surfingowe);

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w mieszkaniu/ domu

Ubezpieczenie to przyda mieszkańcom bloków, domów wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych, gdzie dużo łatwiej o wyrządzenie komuś szkody. Tu przykładów jest naprawdę dużo do przytoczenia: właściciel posesji lub terenu wokół domu (bloku) nierzadko spotyka się z sytuacją, kiedy przez źle odśnieżone chodniki ktoś doznał urazu w wyniku przewrócenia się na śliskiej nawierzchni. W takim przypadku, jeśli właściciel nie jest ubezpieczony, odszkodowanie musi pokryć z własnej kieszeni.  Ochrona przyda się również w sytuacji, gdy drzewo rosnące na posesji przewróci się na działkę sąsiada lub jego samochód, lub gdy dziecko podczas gry w piłkę na podwórku zbije szybę w oknie sąsiada.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na czas podróży

To ubezpieczenie zapewni pokrycie szkód, gdy podczas urlopu (za granicą lub w Polsce) niechcący wyrządzimy komuś  krzywdę lub uszkodzimy rzeczy będące cudzą własnością. Do takich sytuacji, wbrew pozorom, dochodzi często –nie trudno wpaść na kogoś na stoku, zwłaszcza gdy zaczyna się swoją przygodę z narciarstwem lub snowboardingiem, nadepnąć na ważną dla kogoś rzecz, przechodząc przez  plażę, lub podczas zwiedzania, spuścić na chwile dziecko z oczu, które w tym czasie wybije szybę w witrynie sklepowej, lub zepsuje coś na wystawie.

Po urlopie powrót do domu i codzienne obowiązki: praca, dom, przedszkole/ szkoła. Aż tu nagle, po kilku tygodniach, przychodzi pismo z wezwaniem do zapłaty odszkodowania. Za granicą takie sprawy są częstym zjawiskiem, a zasądzone odszkodowania są na wysokim poziomie.

Czy warto kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Jak najbardziej warto.

Większość osób kupuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym „z automatu”, nie będąc świadomym, że je ma, gdyż zwykle to ryzyko jest dodawane do jakiegoś innego ubezpieczenia (np. ubezpieczenia mieszkania). Na szczęście świadomość wśród Klientów z roku na rok rośnie i co raz więcej osób wie, jak ważne i pożyteczne jest to ubezpieczenie. Przecież w razie szkody, to nie Klient a Towarzystwo będzie zobowiązane wypłacić odszkodowanie, a praktyka pokazuje, że potrafią to być naprawdę duże sumy. Np. szkoda polegająca na zalaniu mieszkania sąsiada może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od tego jak duże są zniszczenia i czego dotyczą. Jeśli mowa o samym pomalowaniu ścian, to wiadomo, koszty nie będą bardzo wysokie, ale jeśli dojdzie ich skucie, nowe tynkowanie, lub wymiana sprzętu który uległ zniszczeniu w wyniku zalania, to już zaczynają się robić pokaźne sumy.

Dlatego warto pamiętać, że największą zaletą tego ubezpieczenia jest pokrycie kosztów wyrządzonej szkody przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, a nie przez samych Klientów, czyli zaoszczędzony czas, spokój i pieniądze.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym?

Warto pamiętać, że aby ubezpieczenie w pełni zaspokajało wszystkie potrzeby powinno być dobrze skonstruowane.

Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na poniższe kwestie:

  1. suma ubezpieczenia/ suma gwarancyjna - czyli maksymalną wysokość odszkodowania, którą Towarzystwo wypłaci poszkodowanej osobie. Najlepiej wybrać najwyższą z możliwych, żeby nie okazało się, że odszkodowanie jest tak duże, że trzeba będzie różnicę pokryć z własnej kieszeni.
  2. zakres ochrony
  3. wyłączenia odpowiedzialności – najczęściej są to standardowe wyłączenia takie jak alkohol, środki odurzające czy umyślne działanie. Jednak jest to bardzo ważna kwestia dotycząca ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, dlatego warto ją poznać.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dostępne na naszej platformie to gwarancja, że w razie wyrządzonej szkody Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy. Innymi słowy jest to zaoszczędzony czas, spokój i pieniądze.

KUP UBEZPIECZENIE:
PRZEZ
INTERNET
PRZEZ
TELEFON
UMÓW SIĘ
Z DORADCĄ